Przestań Dążyć Do Perfekcji. Podstawy Self-Care Dla Zabieganych Kobiet.

Self-care, czyli dbanie o siebie, jest kluczowe dla dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego. Niestety, wiele kobiet uważa, że dbanie o siebie jest egoistyczne i niepotrzebne. Nic bardziej mylnego! Dbanie o siebie jest absolutnie konieczne, aby żyć pełnią życia i być szczęśliwszą mamą, żoną czy dziewczyną.

Self-care to nie jest egoizm, lecz stawianie swoich potrzeb na równi z potrzebami innych, to umiejętność stawiania granic, dbanie o swoje potrzeby i przestrzeganie swoich wartości.

Jak zacząć?

Jeśli do tej pory dbanie o siebie było nieodkrytym lądem i nie wiesz jak się za to zabrać, mam jedną radę. 

Zacznij małymi krokami.

Jeśli od razu porwiesz się na ogromne zmiany, najprawdopodobniej doprowadzi to jedynie do frustracji, zarówno Twojej, jak i Twojego otoczenia. 

Pamiętaj, że nauka nowych rzeczy (również dbanie o siebie) to proces, a jego wprowadzenie wymaga czasu i nieco cierpliwości. Niezmiernie ważne jednak jest to, aby zacząć i podejmować małe działania. Działania, które pozwolą Ci przybliżyć się do celu, co w przypadku self-care oznacza: czuć się lepiej i być bardziej zadowoloną ze swojego życia.

Nie ma jednego idealnego sposobu na self-care, każda z nas musi znaleźć coś co dla niej będzie odpowiednie w danym momencie czy sytuacji życiowej.

Podstawy self-care: krok 1, najważniejszy

Zacznij od uświadomienia sobie, że dbanie o siebie nie jest egoistyczne, ale wręcz przeciwnie – pozwoli Ci na lepsze radzenie sobie z codziennymi obowiązkami i relacjami z innymi ludźmi. 

Znasz takie powiedzenie “You can’t pour from the empty cup”? Zasadniczo powiedzenie to oznacza, że abyśmy jako ludzie mogli skutecznie dbać o innych, musimy najpierw zadbać o siebie. Choć jest to z natury intuicyjne, jest znacznie trudniejsze do zastosowania w praktyce. 

No bo jak to? Lista rzeczy do zrobienia na dziś jest przecież długa: ugotować rodzinie obiad, odkurzyć, zrobić pranie, zrobić mamie zakupy, wyprasować koszule, zawieźć syna na basen, wyjść z psem na spacer, skończyć raport do pracy, odpowiedzieć na maile które przyszły, kiedy wyszłaś z biura, odebrać paczkę z paczkomatu, umyć samochód, sprawdzić, czy córka odrobiła lekcje … a Ty mówisz, że mam usiąść i nic nie robić?

Bez przesady! Odpocznę na emeryturze. A wyśpię się po śmierci…

Serio?

Naprawdę tak uważasz? Naprawdę nie pomyślałaś, że jeśli będziesz przemęczona i bez energii to trudno będzie Ci być obecną w relacjach z innymi? Że jeśli Twoja rodzina czy przyjaciele będą widzieć Cię wiecznie zamartwiającą się, zmęczoną, narzekającą czy nieobecną myślami, przebywanie w Twoim towarzystwie stanie się dla nich karą a nie przyjemnością? 

Czy naprawdę uważasz, że musisz robić wszystko sama? Że 15-latek nie umie nastawić prania czy zrobić sobie kanapki? A nieskazitelnie czyste mieszkanie jest ważniejsze niż Twój sen? Albo że wysyłanie odpowiedzi na maila pracowe po godzinach pracy jest ważniejsze niż rozmowa z dzieckiem czy partnerem?

Serio?
A pomyślałaś kiedyś o tym, że traktując siebie po macoszemu, nie dając sobie prawa do odpoczynku, wyręczając innych w obowiązkach domowych czy zawodowych, uczysz innych braku szacunku do siebie? Przecież jeśli Ty sama nie szanujesz siebie i swoich potrzeb, zapracowujesz się i nie dbasz o siebie – dlaczego inni mieliby Cię szanować? 

Podstawy self-care: krok 2

Dbanie o sobie można rozważać na wielu poziomach, ale proponuję abyś skupiła się na początek na tych 4 obszarach życia: Zdrowie, Finanse, Praca, Relacje.

Celem powinna być długofalowa harmonia i spokój ducha, ale nie oznacza to, że nie będzie po drodze żadnych wybojów. Będą. Bo to zupełnie normalne. 

Zadbaj o podstawy, dobre ogarnięcie podstaw gwarantuje 80% sukcesu. A więc czym są te podstawy?

Zdrowie: 

  • Sen
  • Nawadnianie
  • Regularne posiłki 
  • Ograniczanie jedzenia przetworzonej żywności 
  • Regularny ruch (nie musi być siłownia, wystarczy spacer, taniec czy jazda rowerem)

Finanse

  • Wydawanie mniej niż się zarabia 
  • Odłożenie xxx na nieplanowane wydatki 
  • Jeśli masz kredyty: opracowanie planu na zmniejszenie długu
  • Zainwestowanie kasy pod kątem emerytury (przestań się oszukiwać, że emerytura z ZUS Ci wystarczy do życia)

Praca

  • Ustalenie zasad by chronić czas i energię
  • Niepracowanie za darmo 
  • Częstsze mówienie “nie”

Relacje

  • Regularny kontakt z rodzicami, rodzeństwem i bliskimi przyjaciómi 
  • Dobry, jakościowy czas z najbliższymi Ci osobami
  • Stawianie granic i mówienie o swoich potrzebach
  • Dzielenie obowiązków 

Dbanie o siebie to sposób na zachowanie dobrego samopoczucia i zdrowia na długie lata, to inwestycja w siebie. Balans jest kluczem do szczęścia i zdrowia a zdrowsze nawyki i dobre relacje z bliskimi są równie ważne jak praca i finanse.

Podstawy self-care: krok 3

Pomyśl co sprawia Ci przyjemność (Tobie! Nie Twojemu mężowi, dzieciom czy chłopakowi) i zrób to. Dziś. Bez wyrzutów sumienia. 

A za tydzień powtórz. 

Pozwól sobie na niedoskonałość, Twoje dobre samopoczucie i długofalowe zdrowie są ważniejsze niż wyprasowana pościel. 

Zadbaj o siebie. Warto.