Pewna siebie czyli jaka?

Pewność siebie dla kobiet

Czym jest ta osławiona pewność siebie? Kogo uważamy za osobę pewną siebie? Czy pewności siebie można się nauczyć? I wreszcie – dlaczego boimy się być uważane za pewne siebie kobiety?

Błędne przekonania na temat pewności siebie, które posiada niemal każda kobieta

Wbrew powszechnemu przekonaniu, pewność siebie nie polega na byciu kobietą głośną i ekspansywną lub dążącą za wszelką cenę do celu. Nie chodzi o to, żeby udowadniać, że jest się lepszą od innych, żeby się wywyższać czy być arogancką su..ą.  Co więcej, kobiety autentycznie pewne siebie nie potrzebują tego manifestować. A te głośne i skupiające na sobie uwagę, najprawdopodobniej borykają się z niską samooceną a do tego zbyt dosłownie przejęły się poradą „fake it, till you make it”.

Czym jest zatem autentyczna pewność siebie?

Otóż bazuje ona ze świadomości swoich mocnych oraz słabych stron, talentów, doświadczeń czy kompetencji. A także z akceptacji samej siebie, dokładnie taką jaką jesteś. Ze wszystkimi Twoimi zaletami i wadami.

Prawda czy Fałsz?

#1 Pewność siebie jest wrodzona

Fałsz. Niektórzy ludzie są naturalnie bardziej pewni siebie niż inni, ale pewność siebie może być również rozwijana poprzez doświadczenia i naukę. Może to obejmować takie rzeczy jak nabywanie nowych umiejętności, próbowanie nowych rzeczy i radzenie sobie z trudnościami.

#2 Pewność siebie przynosi wewnętrzny spokój

Prawda. Pewna siebie kobieta wie co jest dla Niej ważne, a z czego może zrezygnować bez żalu. Ma w sobie i do siebie dużo zaufania, które pomaga Jej dokonywać właściwych wyborów.

#3 Pewność siebie wpływa na nawiązywanie i utrzymywanie dobrych relacji z ludźmi

Prawda. Może pomóc Ci w nawiązywaniu dobrych relacji z innymi, ponieważ ludzie są bardziej skłonni do sympatii i szacunku dla osób, które są pewne siebie i wiedzą, czego chcą.

#4 Pewność siebie to brak strachu

Fałsz. Pewność siebie to nie jest brak strachu. To gotowość do jego zaakceptowania i działania pomimo niego. Traktowanie siebie z życzliwością i wsparciem, a nie z pogardą i wstydem, sprawia, że porażka (jeśli taka nastąpi) przestaje być bolesna.

#5 Osoby pewne siebie są takie w każdej sytuacji

Fałsz. Możesz czuć się pewna siebie w niektórych obszarach, a mniej pewna siebie w innych. Możesz na przykład być świetną mówczynią, ale nie czuć się pewnie w kuchni. Albo świetnie gotować i być bardzo niepewna w kwestiach aranżacji wnętrz. To zupełnie naturalne, ważne jest aby mieć tego świadomość i nie dążyć do doskonałości.

#6 Nie można stworzyć pewności siebie, trzeba poczekać, aż sama do Ciebie przyjdzie

Fałsz. Problem z czekaniem, aż pewność siebie sama do Ciebie przyjdzie polega na tym, że ona nigdy nie przychodzi. To dlatego, że ona nie przychodzi przed działaniem. Najpierw przychodzi działanie, a potem pewność siebie. Mało tego! Na każdym etapie życia można nad nią pracować, rozwijać ją i zwiększać. Jak zwiększyć szansę na sukces? Zacznij od małych, osiągalnych kroków.

#7 Pewność siebie oznacza, że jesteś bez skazy

Fałsz. To przekonanie sugeruje, że pewność siebie oznacza brak słabych stron i popełniania błędów. Tymczasem pewność siebie to akceptacja siebie taką, jaką jesteś, zarówno Twoich mocnych, jak i słabszych stron.

#8 Pewność siebie oznacza, że zawsze musisz być pewna swoich decyzji i działań

Fałsz. To zdolność do podejmowania decyzji i działania pomimo wątpliwości.

#9 Pewność siebie to wiara w siebie i swoje umiejętności.

Prawda. Zdecydowanie prawda! Pewność siebie to zdolność do wierzenia w siebie i swoje umiejętności, a także do działania nawet jeśli masz wątpliwości.

#10 Pewność siebie wynika z akceptacji siebie taką, jaką jesteś

Tak! Znajomość swoich wartości, swoich mocnych i słabszych stron oraz zaakceptowanie siebie taką, jaką jesteś sprawia, że lepiej o sobie myślisz i lepiej się ze sobą czujesz. Szybciej podnosisz się po życiowych upadkach a także sprawniej radzisz sobie z wyzwaniami codzienności.

Pewności siebie można i warto się nauczyć

Nie myl pewności siebie z arogancją lub pychą. Bycie pewną siebie to nie jest stan, w którym jesteś cały czas, ale raczej coś, do czego dążysz. Jasne, może to wymagać sporo pracy nad sobą i uczenia się nowych rzeczy, ale zapewniam Cię, że warto.

Zastanów się przez moment, co by się zmieniło w Twoim życiu gdybyś była bardziej pewna siebie? Co byś wtedy zrobiła? Czegoś byś spróbowała, z czego zrezygnowała? Na co byś się odważyła? Jak wyglądałoby Twoje życie? Co by się w nim zmieniło?

Widzisz różnicę? To, co Cię powstrzymuje przed działaniem, przed sięganiem po to, o czym pomyślałaś jest przede wszystkim brak pewności siebie.

 Uwierz w swoje możliwości, szanuj swoje wartości i sięgaj po więcej.